BRÖD

Eylül 2015’te Nişantaşı Hacı Emin Efendi sokakta açıldı. 15 kişi oturma kapasiteli ufak bir dükkan. İsmini İsveççe ekmekten alıyor. Ekşi maya kullanarak çeşitli ekmekler, bu ekmekleri kullanarak tost ve sandviçler hazırlıyor. Tatlı ve tuzluların bulunduğu değişken büfesinin yanı sıra, her hafta değişen çorbası da var. Kahve ve çay çeşitleri ile soğuk içecekler de Bröd’de bulunabilecekler arasında.

EKMEK

Doğal, gerçek, dürüst bir ürün. Katkısız tam buğday, buğday ve çavdar unları kullanılarak hazırlanıyor. Yapımında içme suyu ve deniz tuzu kullanılıyor. Doğal yollarla yapılmış ekşi maya ile oluşturulan hamurlar soğuk ve uzun süreli mayalandırılıyor. Ekmeğin yapımına başlanması ile fırından çıkması arasında geçen süre yaklaşık 40 saat. Yapısı daha kompleks, daha uzun süre dayanıyor ve daha lezzetli.

ERMAN GİRGİN

Bröd’ün ekmekçisi. Sabancı Üniversitesi Ekonomi mezunu. İngiltere’de Bournemouth Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği yüksek lisansı yaptıktan sonra Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Aşçılık eğitimi aldı. Mutfakoloji.com sitesini kurdu ve yemek bilimi üzerine makaleler yazdı/yazıyor. Kısa süreli restoran maceraları onun ekmeği keşfetmesini sağladı. İngiltere’de Bertinet Kitchen’da aldığı kısa eğitime ek olarak, okuyarak ve bolca deneyerek kendisini geliştirdi/geliştiriyor. Geçtiğimiz yıl ermanbanaekmekyap hashtag’i ile evden başladığı ekmek yapma serüveni şimdi Bröd’de genişleyerek devam ediyor.

ZEYNEP DAYIOĞLU

Bröd’ün mutfak şefi. Yeditepe Üniversitesi Gastronomi mezunu. Aşçılığın henüz şimdiki kadar popüler olmadığı bir dönemde mutfağı seçti. Büyük bir ailede, kalabalık sofralarda büyümenin pekiştirdiği yemek merakını, aldığı profesyonel eğitimle birleştirdi. 2005 yılından beri, İstanbul’un çok sevilen restoranlarında çalışarak kendini geliştirdi. Şimdi ise, yıllardır kazandığı tecrübe ve birikimlerini Bröd’in günlük menüsünde ve yaratıcı sandviç kombinasyonlarında sunuyor.